Svatební kytice a výzdoba

Svatební kytice a výzdoba

Kytice a výzdoba Svatební den patří k nejkrásnějším dnům života. Je tedy přirozené,že květiny tvoří jeho neodmyslitelnou součást. Měli bychom je vybírat pečlivě s přihlédnutím k celkovému charakteru svatby. Jiné ladění květinových dekorací vytvoříme pro obřad v přírodě, jiné do kostela nebo obřadní síně.

Kytice pro nevěstu je nejdůležitější,ale ne jediný květinový doplněk.Do vlasů nebo na závoj můžeme nevěstě přidat živé květy, pěkné jsou i květinové šperky - náhrdelník, náramek. Už i u nás se uchytila tradice házení kytice přes hlavu nevěsty. Říká se, že pokud ji chytne neprovdaná slečna, do roka se vdá. Současně si české něvěsty chtějí svou svatební kytici nechat usušit na památku a řeší dilema zda kytici házet, či ne. Je to jednoduché. Nechte si udělat dvě svatební kytice - jednu tu hlavní, kterou bude mít nevěsta po celý den a druhou, tzv. házecí. Nemusí být vůbec tak honosná a velká, jen by měla být podobná té vaší svatební.

Ženichovi se dává do klopy korzáž, což je malá, drobná kytička zhotovená ze stejného květu jako svatební kytice. Obvyklé jsou také kytice pro matky snoubenců. Ty se barevně ladí buď s kyticí nevěsty nebo s oblečením maminek. Podobné kytice mohou dostat i babičky. Vždy by měly být menší, aby nekonkurovaly kytici svatební. Pro svědkyni volíme kytici ještě menší např. zajímavě nazdobený jeden květ. Družičkám budou nejvíce slušet dokulata vázané kytičky v jemných pastelových barvách. Pro úplně malé družičky je vhodnější čelenka nebo náramek z drobných kvítků. Ostatním svatebčanům se zhotovují voničky, což je malá větvička buxusu se stužkou a připíná se špendlíčkem na oděv. Pro rodiče a svědky se mohou voničky odlišit přidáním drobného kvítku. Platí pravidlo, že svědci musí mít nejvýraznější voničky, aby byli odlišeni od ostatních svatebčanů.

Kytice a výzdoba Další větší dekorací je přízdoba svatebního auta. Nejčastěji se zhotovuje aranžmá do speciálních držáků, které nepoškodí kapotu auta a výborně drží. Dekorace může mít tvar kulaté kytice , srdce, prstýnků. Dalším způsobem výzdoby je rozmístit po kapotě jednotlivé květy na malých přísavkách. Při výběru dekorace přihlížíme na barvu, velikost a typ auta.

V kostele je vhodné vyzdobit kyticí obřadní stůl. Můžeme také přizdobit kostelní lavice.Velmi působivá je i cesta k oltáři vysypaná plátky růžových kvítků. Můžou je také házet před nástupem svatebního páru malé družičky z košíčku.

Při výzdobě svatební tabule zohledníme barvu ubrusů, ubrousků, jídelního servisu a velikosti tabule.Výzdoba může být opravdu velmi rozmanitá, důležité však je, aby na sebe hosté dobře viděli. Květinová výzdoba může být velmi různorodá a pokud budete volit citlivě, příjemně dokreslí atmosféru tohoto významného dne.

Iva Kepáková floristka, odborný poradce a florista v pořadu ČT - Zahrada je hra.

Kytice a výzdoba

Kytice a výzdoba

Kytice a výzdoba

Kytice a výzdoba

Svatební salon Paris, 28. října 38, 702 00 Moravská Ostrava
Otevírací doba: Po–Pá 9.30–18.00 hod., Sobota 9.00–12.00 hod.
Tel./Fax: 596 111 119, Mobil: 777 946 016, E-mail: nevesta@email.cz